newsletterart fairmembersscholarshipscontacthome

 

2016 Exhibiting Artists and Awards Winnebagoland Art Fair

 

Booth Last Name First Name Medium City Awards
G10 Allen Gail mixed media 3-D Greenville  
C 8 Alvarez Elizabeth fiber Columbus, OH  
F43 Anderson Don & Jane  ceramics Iola  
C21 Artz Lynn painting  Neenah Bernard Petersen
G13 Barker-Jones Diane fiber Fountain Hills, AZ  
B10/11 Behlendorf Fred painting Oshkosh  
B10/11/ Behm Becky painting Oshkosh  
B 9 Burton Mike painting  Oshkosh  
B10/11 Cason Joan B painting w/c pastel Oshkosh  
F13 Curran Brendan & Cathy wood Hartland Excellence Award
B10/11 DePeaux Sandy painting Oshkosh Adela Baumhardt
F27 Dins Jennifer & Jeffrey Jewelry Appleton  
C27 Dodson Mike ceramics Oshkosh  
B 5 Dominguez Paul drawing Watertown Excellence Award
C19 Downs Terry painting oil Potosi  
G11&G12 Dutter Lori & Jeff drawing Cedar Grove  
B15 Einer Terri painting acrylic  Oshkosh  
C20 Erickson Janet mixed media 3-D Theresa  
F17 Fleege Drake photography Hartford  
B 2 Gasper Jeff & Debbie wood Neenah  
F41 Geisel Robert Jewelry Madison Excellence Award
F51 Gerry Steve & Sandra mixed media 3-D Deerfield  
B10/11 Gwiazdzienski Dianna painting w/c Winneconne  
C22 Hale Linda fiber Milwaukee  
F48 Hayes Sally Jewelry Peshtigo  
G 5 Henrickson Alissa Jewelry Kimberly  
C13 Hipwell David painting acrylic  Oconto  
C17 Holt Anthony glass Ripon  
B 4 Hopfinger Jenni mixed media 3-D Watertown  
F 1 Humburg Angela ceramics Oshkosh Excellence Award
C10 Hunnicutt Jim painting w/c glass Mukwonago  
B10/11 Ingala Shelley painting Oshkosh  
B10/11 Kirst Nancy painting w/c Markesan  
F15 Knox Sue mixed media 3-D Cedarburg  
B16 Koehler Susan ceramics Fairchild  
C 7 Kolonich Victoria Jewelry Oshkosh  
C 3 Lang William photography Oshkosh  
C24 Lang Rachael drawing Milwaukee Excellence Award
F23 Lee Seng Vang fiber Green Bay Best of Show
B10/11 Livingood Karin painting w/c Oshkosh  
B 7 Lor Moa fiber Green Bay  
B10/11 Lucas Shirley painting w/c acrylic Oshkosh  
C 2 Mann Barbara jewelry Green Bay  
C18 Maron Donna mixed media 3-D Cecil  
F 2 McCarthy Cheryl fiber Oshkosh  
F49 McDaniel Peggy ceramics Oshkosh  
F09 -F11 Meyer-Curtis Regina metal 2-D Fremont  
F50 Miller Timothy Jewelry Cottage Grove  
C 6 Mittelstadt Frank painting oil /acrylic Beaver Dam Excellence Award
F19 Montgomery Noah ceramics Saxville Excellence Award
B18 Moyer Gisela painting /acrylic Green Bay Excellence Award
B 3 Mueller Rita ceramics Berlin  
F45 Mueller Mark drawing Germantown  
G14 Muldoon Sandra mixed media 3-D Greenville  
B10/11 Murphy Kathy photography Oshkosh  
G 1 Nelson Marlow metal   Stoughton  
G 8 Nelson Cori Jewelry Oshkosh  
F21 Nichols Andrew Jewelry Oak Creek   
B10/11 Niebergall Sarah painting acrylic  Oshkosh  
B10/11 Nobbe Maxine painting w/c Oshkosh  
G 4 Obernberger Scott ceramics Racine  
C 9 Ochonicky Michelle drawing Eureka, MO Excellence Award
B10/11 Osland  Susan Panting w/c Oshkosh  
B17 Paschke Robin wood Beloit  
G 9 Pecor Pin Dianne Jewelry Scottsdale, AZ Excellence Award
B14 Peot Lea Jewelry Appleton  
F46 Peters Paul glass Oshkosh  
B10/11 Quick Clay painting w/c Neenah  
C26 Rhodes Julie glass Berlin  
B 6 Rohen Amy Jewelry Pulaski  
C12 Rosenbaum &  VanBoxtel Teresa & Gina mixed media 3-D Oshkosh  
B 1 Rubick Susan Jewelry Neenah  
C11 Schall M A Jewelry Shorewood   
C14 Schloesser Mark & Maureen ceramics Junction City  
G 3 Schultz Jim wood Sun Prairie  
C16 Senkbeil Dave metal Sheboygan  
B13 Simonsen Jean painting pastel Cedar Rapids, IA   
F 5 Skuban Christy A Jewelry Eau Claire  
B10/11 Streu-Bricco Karen painting  oil Oshkosh  
B10/11 Sturma Carolyn Painting/ mixed M  Oshkosh  
G 2 Thorgerson Brennan glass Chippewa Falls  
B10/11 Tooley Barb painting acrylic  Oshkosh  
B 8 Voight Eve & Lynn Jewelry Campbellsport  
B10/11 Wallace Cheryl painting  w/c Oshkosh  
B10/11 Walsh Vicki drawing Oshkosh  
B12 Weber Cindy Jewelry Iron Ridge  
G15 Westphal Jully Jewelry Oshkosh  
C28 Wild /Phelen Felisha/Janelle wood Milwaukee  
F25 Wildgruber Michelle ceramics St Francis  
C 5 Wimmer Annette Renee drawing Manitowoc  
C25 Young Kimberly M mixed media 3-D Green Bay  
C23 Yuhas Jeff ceramics Pleasant Prairie  
C29 Zanto Debbie Jewelry Winneconne  
F 3 Ziccarelli Jim & Nancy mixed media 3-D Arkdale  
C15 Zolper Kathleen Jewelry Green Bay  
  OFAA Member        
B10/11 Members Group        

Thank you to the following 2016 SPONSORS who contributed the awards for the artists at the art fair:

Dale Fischer  ~  Oshkosh West Side Association  ~  Caroline McDonald 

Hanneman, Destrude & Galow Dental  ~   Judy Koeppler  ~  Tom Sitter-Richards Insurance

Altrusa International of Oshkosh  ~  Don's Autobody

John and Susie Vette Family Fund of the Oshkosh Area Community Foundation

 

2015 Award Winners

 

2014 Award Winners

 

2013 Award Winners

 

2012 Award Winners

 

2011 Award Winners