newsletterart fairmembersscholarshipscontacthome

 

2015 Exhibiting Artists & Award Winners

 

Booth Last Name First Name Medium City  
  Award Winners        
G10 Allen Gail mixed media 3-D Greenville  
F43 Anderson Don & Jane  ceramics Iola  
C29 Arend Mark 3-D Books Oshkosh Award of Excellence
F53 Artz Lynne painting Neenah  
C21 Bailey Bill & Lisa jewelry Dripping Springs, TX  
G13 Barker-Jones Diane fiber Fountain Hills, AZ  
F39 Bass Kathleen fiber Stevens Point  
F18 Baughman Steven painting - spray paint Brown Deer  
B 1 Beduhn Steve 3-D mixed media/metal Van Dyne  
G16 Bergman Olson Beth jewelry Oshkosh  
F 9 Bladorn Elizabeth Photography / jewelry Oshkosh  
G17 Bowman Darrel ceramics Bangor Award of Excellence
B 9 Burton Mike painting Oshkosh  
B10/11 Cason Joan B painting watercolor pastel Oshkosh  
C10 Casper Adam photography Westfield  
F 4 Clish Gerald photography Menasha  
F13 Curran Brendan & Cathy wood Hartland  
B10/11 DePeaux Sandra painting inks Oshkosh  
F27 Dins Jennifer & Jeffrey jewelry Appleton  
C27 Dodson Mike ceramics Oshkosh  
B 5 Dominguez Paul drawing Watertown Best of Show
G11&G12 Dutter Lori & Jeff drawing Cedar Grove  
B15 Einer Terri painting acrylic & pastel Oshkosh  
C20 Erickson Janet 3-D mixed media Theresa  
F47 Fang Wilfred 2-D mixed Stevens Point Purchase and Excellence Awards
G 5 Fank Shirley wood Appleton  
F17 Fleege Drake photography Hartford  
B 2 Gasper Jeff & Debbie wood Neenah  
F41 Geisel Robert jewelry Madison  
F51 Gerry Steve & Sandra 3-D mixed media/metal Deerfield  
C22 Hale Linda leather Milwaukee  
C 9 Harman-May Mary fiber-basketry Milwaukee  
F46 Hayes Sally jewelry Peshtigo  
B12 Helwig Debra Lee painting watercolor Fond du Lac  
C13 Hipwell David painting acrylic Oconto  
B13 Hoagland Larry wood Oshkosh  
C17 Holt Anthony glass Ripon Award of Excellence
B 4 Hopfinger Jenni 3-D mixed media Watertown  
F 1 Humburg Angela ceramics Oshkosh  
B10/11 Ingala Shelly painting Oshkosh  
C 7 Jeske John & Joeleen 3-D gourds Appleton  
C16 Johnson Mary  3-D mixed/jewelry Omro  
F31 Johnson Morris E. mixed media Saint Petersburg, FL  
B10/11 Kirst Nancy painting watercolor Markesan Bernard Petersen Founder's Award
F15 Knox Sue 3-D mixed media Cedarburg  
C 6 Kobs Tim Painting acrylic Trempealeau  
C15 Koenig Judy mixed media Sheboygan Award of Excellence
G15 Kraft LaMont photography Seymour Award of Excellence
C12 Krause Ken ceramics Sheboygan Falls  
C 3 Lang William photography Oshkosh  
C24 Lang Rachael drawing / prints Milwaukee  
B10/11 Lee Tow paper flowers Oshkosh  
F12 Lee Seng Vang fiber Green Bay  
F50 Lindbloom Margaret jewelry Green Bay  
B10/11 Livingood Karin painting Oshkosh  
B 7 Lor Moa Fiber Green Bay  
B10/11 Lucas Shirley inks / painting Oshkosh  
C 2 Mann Barbara jewelry Green Bay  
C18 Maron Donna painting/ glassware & jewelry Cecil  
F 2 McCarthy Cheryl fiber / painting Oshkosh Award of Excellence
F35 McDaniel Eileen ceramics Wautoma Award of Excellence
F49 McDaniel Peggy ceramics Oshkosh  
C14 Melton Kathy & Frank jewelry Sarona  
C19 Merrill Mary T ceramics New Berlin  
B10/11 Moon Joye painting watercolor Oshkosh  
F54 Moyer Gisela acrylic on handmade  paper Green Bay Award of Excellence
B 3 Mueller Rita ceramics Berlin  
F45 Mueller Mark drawing pen & ink Germantown  
G14 Muldoon Sandra 3- Mixed Media/Ceramic Greenville  
B10/11 Murphy Kathy photography / 3-D mixed Oshkosh  
G 1 Nelson Marlow metal Stoughton  
F21 Nichols Andrew Jewelry Oak Creek   
B10/11 Niebergall Sarah painting acrylic Oshkosh  
B10/11 Nobbe Maxine painting watercolor Oshkosh  
G 4 Obernberger Scott ceramics Racine  
B16 O'Keane James ceramics, glass Oshkosh  
B17 Paschke Robin wood/jewelry  Beloit  
F37 Pasowicz Mark 3-D mixed media De Pere  
G 9 Pecor Pin Dianne jewelry Scottsdale, AZ  
B14 Peot Lea jewelry Appleton  
F23 Punzel Doug & Carla photography De Pere  
B10/11 Quick Clay painting, watercolor Neenah  
F14 Reiter Wendy Jewelry Ripon  
C26 Rhodes Julie Glass Berlin  
C 1 Rice Dan photography Mequon  
B 6 Rohen Amy Jewelry Pulaski  
F20 Rowe Sue Pastel Stillwater, MN  
B18 Rubick Susan jewelry Neenah  
B 8 Salamone-Limbachs Lori  2-D Wood, Glass Janesville   
C11 Schall Mary jewelry Milwaukee  
F11 Schloesser Mark & Maureen ceramics Junction City  
G 2 Schumacher/Lorenz Rebecca/Sharon jewelry  fine silver Wautoma  
F48 Seefeld Jeff photography Big Bend  
F 5 Skuban Christy A jewelry Eau Claire  
F 8 Swiersz Brian ceramics Madison  
B10/11 Thomas Carol J  painting / watercolor / ink Oshkosh  
G 8 Tornow Joyce C painting / photography / Oshkosh  
C 8 Tsurkan Tamara jewelry / fiber Madison  
C28 Wild /Phelen Felisha/Janelle wood Milwaukee  
F25 Wildgruber Michelle ceramics St Francis  
C 5 Wimmer Annette Renee drawing Manitowoc Award of Excellence
C25 Young Kimberly M 3-D mixed/ jewelry Green Bay  
F19 Young Mary Jean glass / painting Oshkosh  
C23 Yuhas Jeff ceramics Pleasant Prairie  
F33 Zanto Debbie jewelry Winneconne  
G 3 Ziccarelli Jim & Nancy 3-D mixed media metal Arkdale  
B10/11 OFAA Members' Booth    

Thank you to the following 2015 SPONSORS who contributed the awards for the artists at the art fair:

Oshkosh West Side Association  ~  Community First CU  ~  Oshkosh Area Community Foundation

Hanneman Destrude Dental  ~  FNB  ~  WPS  ~  Judith A. Koeppler  ~  Richards Insurance

Drs. Robert & Caroline McDonald  ~  Don's Autobody  ~  Dale J. Fischer ~ Altrusa of Oshkosh

 

2014 Award Winners

 

2013 Award Winners

 

2012 Award Winners

 

2011 Award Winners